Het risico is de winst van de ondernemer
Column Ad Nederlof, Founder VANAD Group
Van 7 tot 10 oktober smaakte ik het genoegen deel te nemen aan de ETRE conferentie in Boedapest. Dit congres wordt jaarlijks georganiseerd door Red Herring, het meest smaakmakende tijdschrift in Silicon Valley. Het congres werd voorgezeten door haar alles en iedereen kennende CEO Alex Vieux.
Tijdens één van de Round Table sessies was ik getuige van een discussie tussen Alex en een aantal toonaangevende Venture Capital bedrijven uit Europa. Op indringende wijze werd een vergelijking gemaakt tussen Europa en de USA. In de USA wordt maar liefst vijf keer zoveel geïnvesteerd dan in Europa (20 miljard versus 4 miljard euro). Ook bleek dat het aantal VC bedrijven in Europa daalde van 200 voor de internetbubbel tot 50 nu. De consequentie: in Europa vechten de entrepreneurs om de aandacht en het geld van de VC’s, in de USA vechten de VC’s om de deals.
Eén van mijn Chinese bedrijven eSOON ging dit jaar ook voor een fundraise, om de internationalisatie te financieren en ter voorbereiding op een beursgang volgend jaar. Maar liefst 14 VC’s toonden belangstelling; 10 uit de USA en 4 uit Azië. Ik was verbaasd op de shortlist geen Nederlandse bedrijven aan te treffen. Bemiddelaar Hina verklaarde dat Europese VC’s zelden buiten Europa investeren, omdat zij dat te riskant vinden. Het is veel makkelijker in Europa geld te verdienen en te gaan voor het laag hangende fruit.
Alex Vieux vroeg het panel waar dan de innovatie in Europa vandaan komt. Het antwoord was helder; bij de mannen die al eens een klapper gemaakt hebben, de mannen van Volmac, BAAN, BSO, Exact en ga zo maar door. De Nederlandse jongens die in het buitenland gescoord hebben zoals Roel Pieper en Loek van de Boog. Zij snappen de business, zijn bereid risico te nemen, geven startende ondernemers de middelen en staan hen met raad en daad terzijde.
Alex vroeg de aanwezigen of ze een Europese VC partner kennen die miljardair was geworden. Niet één naam werd genoemd, terwijl er in de USA minstens 15 miljardair zijn geworden. Dit bewijst dat investeren met een verhoogd risico doorgaans leidt tot een veel grotere opbrengst bij een eventuele beursgang. Er zijn in Europa dan ook weinig IT bedrijven die naar de beurs gaan, veel minder dan in Amerika, zelfs veel minder dan in Japan. De VC panelleden verklaarden dan ook dat de EXIT meestal een overname was door merendeels Amerikaanse bedrijven.
De moraal van het verhaal; Europese entrepreneurs zijn fors in het nadeel in vergelijking met de USA, Japan en Korea. Als ze er al in slagen geld op te halen moeten ze daar relatief veel aandelen voor inleveren. Mijn advies is dan ook: begin in de USA, vanwege de grotere homogene thuismarkt, meer risicodragend kapitaal en betere netwerken. Mocht dat te moeilijk zijn, zoek dan naar een private investor die het zelf allemaal al een keer gedaan heeft. Die durft meer en helpt je nog ook.
Ooit heb ik op de befaamde NIMA opleiding voor marketing geleerd; Het risico is de winst van de ondernemer. De vraag is of Europese Venture Capital bedrijven en hun partners wel ondernemend zijn. Want wat betekent het woord venture ook alweer?
Deze column verscheen in Outsource Magazine nr. 5 - 2007.